Довоєнний період

Адміністративно-територіальний устрій

до 1941 року

 

Не будемо детально зупинятись на адміністративному устрої починаючи з утворення СРСР. Губернії, повіти, волості – все це не зовсім тематика сайту… Однак слід відмітити, що згідно з постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 року «Про адміністративно-територіальний поділ України», затвердженою другою сесією ВУЦВК 12 квітня 1923 року замість 102 повітів було утворено 41 округ, а замість 1989 волостей – 636 районів.

У 1923 році серед майбутніх районів Кіровоградської області було створено Новопразький, Олександрійський та Червонокам’янський райони.

На початок 1931 року Червонокам’янський район приєднано до Олександрійського райоу.

ІV позачергова сесія ВУЦВК XII скликання 9 лютого 1932 року прийняла постанову про створення в Україні перших п’яти областей – Вінницької, Дніпропетровської, Київської, Одеської та Харківської. Райони майбутньої Кіровоградської області розподілилися між Дніпропетровською, Київською, Одеською та Харківською областями. Новопразький район (колишнього Зінов’євського округу) та Олександрійський район (колишнього Криворізького округу) опинилися у Дніпропетровській області.

27 грудня 1934 року за політично інспірованим клопотанням громадськості місто Зінов’євськ перейменували на Кірово, про що у січні 1935 року ВУЦВК і ВЦВК прийняли відповідні постанови.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 вересня 1937 року була утворена Миколаївська область, до складу якої ввійшли Новопразький та Олександрійський райони – з Дніпропетровської області.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 січня 1939 року була утворена Кіровоградська область, а місто Кірово перейменовано на Кіровоград. До складу Кіровоградської області увійшло 30 районів, зокрема Новопразький та Олександрійський – з Миколаївської області.

Кір_обл_39

Червонокам’янський район виділився з Олександрійського району згідно Постанови Оргкомітету Верховної Ради УРСР по Кіровоградській області від 28 січня 1939 року «Про розукрупнення Олександрійського району», але відповідний Указ Президії Верховної Ради УРСР вийшов тільки 17 січня 1945 року, тому в документах воєнного періоду він не фігурує.

УРСР_38

Comments are closed.

  • Хостинг