Цілюща вода для Гітлера…

Є в районі сіл Протопопівка та Оліївка озеро, що носить назву Срібне, або ж по-народному просто Скеля. Має це озерце відношення і до історії Другої Світової війни.

37061951Місцеві старожили розповідають, що ще з катериненських часів на місці озера був великий кар’єр, де добували цінний будівельний матеріал – граніт, який навіть відправляли до Санкт-Петербургу. При чому породи було настільки багато, що її вистачило на декілька століть.

В 1936 році після чергового підриву, на поверхню потужно хлинула вода. За півгодини глибочезний кар’єр був заповнений водою вщерть. Ніякі спроби викачати її успіхом не увінчалися, рівень поверхні води наче зафіксувала якась незрима сила. Підривники розкрили реліктове джерело води, чи то юрського, чи якогось іншого найдавнішого періоду. Площа поверхні 1,5-2 га, максимальна глибина близько 80 метрів. Є дрібна риба, раки. Значить вода не надто мінералізована. Хімічний аналіз показав це йодо-бромиста вода з родоном, є в ній дейтерій і тритій — ізотопи водню.

Емпіричним шляхом люди дійшли висновку, що озерна вода лікує хвороби опорно-рухової системи, остеохондроз, ревматизм. Не дарма під час окупації німці цілими ешелонами цю воду вивозили до Німеччини. Для цього від основної залізничної гілки вони проклали до озера вузькоколійку, від якої до цих пір збереглися дві опори.

Подейкують, що це озеро було віднесено німцями до розряду секретних об’єктів.

За іншими версіями кар’єр затопило вже при німцях на початку 40-х років, коли вони робили підрив каменю для будівельних потреб.

На жаль фото озера тих часів знайти мабуть нереально.

Є також в районі озера, вздовж річки, начебто траншеї зі стрілецькими комірками (чи були тут бої точно не відомо, але війська тут були точно) та тунель під залізничними коліями збудований 1944 року.

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  • Хостинг