Про що писала фронтова газета 70 років тому…

Перед Вами частини ксерокопії фронтової газети “Патриот Родины” від 9 грудня 1943 № 271. Перша смуга цього номера присвячена звільненню Олександрії. Знайти примірник газети вдалося не відразу, на це пішов час. Але зате тепер з’явилася можливість прочитати вилинялі рядки, що описують День визволення нашого міста.
cf7e1df25c761522889f4429

Відразу під заголовком розміщено наказ Верховного Головнокомандувача СРСР Йосипа Сталіна №47 від 6 грудня 1943 про присвоєння одинадцяти з’єднанням і частинам, що відзначилися при визволенні міста Олександрії, найменування “Олександрійських”. Цей наказ не є ексклюзивним документом, він поширений в інтернеті. Інтерес представляє авторська замітка гвардії капітана А.Богуцького, розміщена під наказом.

Над містом майорить Червоний Прапор
Олександрія повністю очищена від фашистської нечисті

(Від наш. Кор.) Щільно притискаючись до вогневого валу артилерії бійці Н-ської частини прорвали оборону противника і стрімко увірвалися на південну околицю міста.

Коли гітлерівці чинили запеклий опір при атаці в лоб, бійці підрозділу тов. Петруненко вдарили у фланг і швидко вийшли в тил зміцнилися німцям. В цей же час сусіднє підрозділ вмілим маневром прорвало ворожу оборону справа і увірвалося на околицю міста з північного заходу. Опинившись затиснутими в півкільце, німці кинулися за річку.

Перегрупувавши сили, гвардійці знову з трьох боків вдарили по ворогу і вибили його з останнього опорного пункту.

У цих боях радянські бійці і офіцери ще раз показали зразки вмілого взаємодії, мужності і військової кмітливості. Рота гвардії лейтенанта Скворцова першою увірвалася на околицю міста, а потім швидко вийшла до річки і перегородила шлях відступаючим фашистам. У ближньому бою, що зав’язався, виняткову майстерність показали бійці взводу гвардії старшини Корінець. Перед взводом було поставлено завдання придушити вогневі точки супротивника, розташовані в цегляній будівлі на протилежному березі річки.

Оцінивши обстановку, командир взводу викликав на допомогу мінометників. Через кілька хвилин мінометні розрахунки гвардії сержантів Каленчука і Сергєєва підкотили свої міномети до берега і, встановивши їх за міцним укриттям, відкрили вогонь. Одночасно по амбразурам ворожих дзотів вдарили наші кулеметники Васильєв і Анісімов.

Фашисти послабили свій вогонь. Цим і скористалися для кидка вперед бійці взводу Корінець. Вони досягли будівлі та гранатами повністю очистили його від ворога. Головна мережа вогневих точок противника була знищена. Наступаюча піхота знову стрімко пішла вперед.

Бій за місто Олександрію ще раз показав, що як би не зміцнювався ворог, яким би жорстоким не було його опір, йому не встояти перед стрімким натиском наступаючих частин Червоної Армії.

Гвардії капітан А. Богуцький

Зараз у місті залишилося зовсім мало тих, хто його звільняв. Це Василь Хоревський і Лідія Томіліна. Ветерани поступово залишають нас. Залишається лише пам’ять. Збережена , в тому числі , завдяки щоденній праці фронтових журналістів.

90 – річний журналіст із Кіровограда Роман Дайдакулов якось розповідав, що друкувалися такі газети у великих містах по ходу просування війська. Це був лист А3, зігнутий навпіл. А писали в них про героїзм воїнів, публікувалися листи робітників, трудівників тилу, обов’язково був присутній гумор – всякі байки і веселі історії з фронтового життя.

Газета “Патриот Родины” видавалася при 5-й гвардійській армії під командуванням генерал-лейтенанта Жадова. Сорок років тому підшивка цієї газети була подарована нашому місту її головним редактором, але в лихі дев’яності роки безслідно зникла, згадує олександрійський пенсіонер Віталій Куропятник.

“Грандіозним заходом в Олександрії стало 30-річчя визволення міста 6 грудня 1973 року. На святкування запросили тисячі визволителів з багатьох кінців Радянського Союзу. Відмінно підготувалася до зустрічі 1-а школа на чолі з директором Василем Петровичем Петленко, учасником війни з Японією, орденоносцем. Тут підготували матеріали з історії, першими в місті створили Алею Слави. Це настільки вразило гостей, що редактор фронтової газети передав школі на вічне зберігання підшивку газет про історію бойових дій, починаючи зі Сталінградської битви. Десятки років цей експонат прикрашав музей школи. Але як тільки директор пішов на відпочинок, прийшов новий директор Геннадій Могилей, і поступово історичні пам’ятники зникли”, пише Куропятник.

Втім, не дарма кажуть: хто шукає, той завжди знайде. По чистій випадковості з’ясувалося, що ксерокс декількох грудневих номерів є у голови ради ветеранів Олександрійського району Олександра Голуба. Копії привезені з московського військового архіву. І він із задоволенням ними поділився.


Джерело: “Моя Александрия”

Tagged , . Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  • Хостинг