Таємниця братської могили №100

Більше 600 бійців радянської армії, які значаться безвісти зниклими, знайшлися на території Олександрійського району. До несподіваного відкриття привів, по суті, нехороший випадок. Торік варвари вкрали на Братській могилі в с. Світлопіль надгробну плиту. До речі, за документами військкомату, ця могила значиться серед Братських могил Олександрії та району під № 100.

9032c54cbabe

Голова ради ветеранів Олександрійського району Олександр Голуб

Украдений надгробок вирішили відновити, але для цього було необхідно відновити список прізвищ. За роботу взявся голова ради ветеранів Олександрійського району Олександр Голуб, і… побачив дивну невідповідність.

– Кілька бійців, похованих у цій Братській могилі, загинули 26-29 жовтня 1943 року. А решта – в день визволення села – 8 грудня. Я задумався, як же так могло статися, що кілька бійців загинули на сорок днів раніше, ніж інші? Що вони тут робили? – розповідає він.

Проблема виявилася непростою. Ні про які боях в цій місцевості в період 26-29 жовтня ніде не згадується. Після довгих пошуків в архівах, безлічі запитів, істина таки спливла на поверхню.

– Як вдалося встановити, в цій історії “замішаний” п’ятий гвардійський механізований Зимовниковий корпус. Цей корпус форсував Дніпро і наступав на Кривий Ріг. І в цей момент він отримав окреме завдання перерізати залізничну гілку “Знам’янка-Долинська”, – продовжує Голуб.

На завдання були відправлені три бригади – десята, одинадцята і дванадцята. 25 жовтня вони зупинилися біля смт. Нової Праги, де були атаковані ворожими танками, що йшли від Знам’янки. Натиску фашистів червоноармійці протистояли три доби, але дві танкові дивізії виявилися сильніше. Радянські бійці зазнали поразки.

М’ясорубка була така, що на полях залишилися калюжі крові і розкидані частини тіл. Останки бійців селяни поховали частково у братських могилах навколишніх сіл, а частково там, де знаходили. Копали ями, і закопували.

90abf92ca9e0

Ескіз майбутнього меморіалу бійцям 5-го гвардійського механізованого Зимовниковського корпусу

Встановлено точну кількість загиблих – 639. Відомі всі до єдиного імена. Тільки якщо раніше вони вважалися зниклими безвісти, то зараз можна впевнено вважати, що їх спільна могила – це трикутник між Світлопілью, Шарівкою і Медеровим . Хтось покоїться в офіційних курганах, а хтось – в полях і гаях.

З проханням увічнити пам’ять червоноармійців, Голуб звернувся до Новопразької селищної ради. Депутатам було запропоновано профінансувати зведення меморіалу, і вони погодилися. Рішенням сесії, на меморіал виділено 46 тис. грн. Закінчити його будівництво планується до 9 Травня 2014 року. Пам’ятний комплекс буде розташований на трасі “Олександрія-Кіровоград” на повороті до с. Світлопіль. Тепер кожен з раніше невідомих 639 бійців буде мати ім’я і місце, до якого зможуть приїхати родичі.


Джерело: “Моя Александрия”

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  • Хостинг